V edycja (2022)


Piąta edycja Święta Ziół jak zawsze odbędzie się 15 sierpnia w Siedmiu Ogrodach w Łowiczu Wałeckim. Zapiszcie sobie w kalendarzu, żeby Was nie ominęło mnóstwo atrakcji. Będą koncerty, warsztaty, pyszne jedzenie, kiermasz lokalnych produktów i coś dla dzieci.

Zapraszamy na wykład i warsztaty tworzenia słowiańskich lalek motanek, które poprowadzi Aneta Grzegorzewska podczas Święta Ziół 15 sierpnia w Siedmiu Ogrodach. Wykład o znaczeniu i historii motania lalek będzie o godzinie 12tej, a praktyczne warsztaty o 13tej. Uwaga ilość miejsc na warsztaty jest ograniczona. Zapisy na warsztaty przyjmujemy drogą mailową 7ogrodow@gmail.comSłowianki dobrze wiedziały o tym, że nic tak nie ukierunkowuje energii i działania, jak precyzyjnie określona intencja i świadoma praca z… materią. Dlatego tradycyjne rękodzieło, w tym lalki słowiańskie, skrywają w sobie wspaniałą wiedzę o naturze człowieka, a także sposobach obłaskawiania losu. Zapraszamy na wykład i warsztaty podczas których dowiecie się o historii i symbolice słowiańskich lalek, ich znaczeniu i zasadach tworzenia. Zdobędziecie wiedzę o tradycji, by świadomie wykonać motankę, która będzie symbolizowała Wasze osobiste pragnienie i ukierunkowywała działania. Motanki wywodzą się z kultury ludowej krajów słowiańskich. Tworzone są ze skrawków materiałów, bez przeszyć, bez użycia ostrych przedmiotów, jedynie poprzez ręczne owijanie i zawiązywanie tkanin i włóczek. Lalki symbolizują dobre wartości jakie chcemy przyciągnąć, wzmocnić w swoim życiu. Tworzono je z dobrymi myślami, z intencją ochrony, miłości, zdrowia, obfitości a także dla osobistych, konkretnych marzeń. Wykonane z miłością i zgodnie z rytuałem, mają szczególną energię i symbolikę. Mają wymiar zarówno duchowy, energetyczny, jak i praktyczny, na wielu poziomach wspierają manifestację intencji i marzeń. A co najważniejsze, stoi za nimi moc wielu pokoleń kobiet i pierwotna siła żeńskiej kreacji

Uwaga: Tradycja tworzenia słowiańskich lalek, z racji swojej bogatej symboliki, dedykowana jest przede wszystkim dla osób dorosłych. Jeśli jednak zechcesz, możesz przyjść ze swoim dzieckiem i wspólnie z nim tworzyć.

Warsztaty kulinarne podczas Święta Ziół to nowość na jaką Was zapraszamy 15 sierpnia o godz. 13tej. Szymon Skierka wprowadzi Państwa w temat „Zioła w kuchni polskiej – kuchnia mieszana”. Wg planu powstaną: podpłomyk z ziołowym masłem własnej produkcji które zrobimy z uczestnikami, domowy biały ser z czosnkiem niedźwiedzim, pstrąg (pieczony/smażony/grillowany) z ziołowym dresingiem, warzywa korzenne w miodowo tymiankowej emulsji, pesto w zależności od dostępności ziół typu bazylia, czosnek niedźwiedzi, liście rzodkiewki, pasta z suszonych pomidorów i bazylii, hummus z buraka z rozmarynem, Oliwa ziołowa proces produkcji. Szymon porzucił garnitur i bankowe korpo dla kucharskiego kitla i mieszania w garach. Pierwsze gastro kroki stawiał u restauratora Adama Gesslera, gdzie nauczył się klasycznej kuchni. Sztukę tradycyjnego grillowania szlifował pod okiem tureckich ekspertów. Swoje skrzydła rozwinął w warszawskim Marriocie, gdzie współtworzył dwie restauracje oraz ekskluzywny Chef’s Table. Tajniki kuchni japońskiej i Peruwiańskiej poznawał w Hotelu Nobu. Glos serca zaprowadził go do Koszalina, gdzie wprowadza smaki bliskiego Wschodu i Azji. W wolnych chwilach jeździ na składaku, skacze z wodospadów i próbuje swoich sił we wspinaczce skalnej. Gorąco polecamy udział w warsztatach.

Polecamy warsztaty Kasi Milc-Żebrowskiej „Olejki eteryczne w ziołach”, które odbędą się o godz 15tej 15 sierpnia poczas Święta Ziół. Kasia Milc-Żebrowska – Kobieta wielu pasji i umiejętności. Fascynacja ziołami, grzybami i naturalnymi metodami dbania o zdrowie doprowadziła ją prosto do świadomości potrzeby dbania o środowisko. To niesamowite, jak zioła i ekologia się uzupełniają! Kasia od trzech lat zgłębia i propaguje trend zero waste i szerzy misję włączania ziół, olejków eterycznych, czy produktów fermentacji do codziennego życia. Pisze projekty, zdobywa finansowanie, działa społecznie i organizuje działania edukacyjne. Na Festiwalu opowie o cudownych olejkach eterycznych – czym są, jak je stosować na co dzień, w czym mogą nam pomóc? Będziecie mogli je powąchać, spróbować, wykorzystać do relaksującego masażu dłoni i poszukać roślin, które zawierają olejki eteryczne w ogrodach.

Zapraszamy panie na praktykę gimnastyki słowiańskiej podczas Święta Ziół 15 sierpnia w Siedmiu Ogrodach o godz. 15.30. Zajęcia poprowadzi Aneta Grzegorzewska. Gimnastyka słowiańska to holistyczna praktyka dla kobiet zakorzeniona w kulturze, wzmacnia ciało a także mająca wpływ na poczucie dobrostanu kobiety. To system 27 ćwiczeń, gdzie każde z nich niesie ze sobą sprecyzowaną intencję i energię. Gimnastyka słowiańska to harmonijne połączenie pracy z ciałem i umysłem, pozwalające na pogłębienie kontaktu z całą swoją fizyczną i duchową istotą. Esencją ćwiczeń jest odczuwanie witalności, poprawa kondycji fizycznej, wzmocnienie wszystkich aspektów kobiecości. Świadoma praca z ciałem poprzez gimnastykę słowiańską zwiększenia poziom energii, otwiera na kontakt z duszą, intuicją, mocą swojego rodu. A co najważniejsze, napełnienia życiową energią, poczuciem sprawczości, lekkości i radości życia. Informacje organizacyjne: Zadbaj o wygodny strój. Można ćwiczyć w dresie/leginsach, albo wygodnej, dłuższej spódnicy/sukience. Najlepiej jest ćwiczyć bez biustonosza, ewentualnie w miękkim sportowym. Zabierz ze sobą matę, koc, albo chustę (niektóre ćwiczenia wykonywane są w bliskim kontakcie z ziemią).

Prowadząca spotkania: Aneta Grzegorzewska – arteterapeutka, pedagog, instruktorka gimnastyki słowiańskiej i praktyki energetycznej dla kobiet „Ładunica”. Od kilku lat podążam ścieżką rozwoju osobistego i duchowego, z czego znaczną część stanowią praktyki wywodzące się z kultury słowiańskiej. Moją pasją jest łączenie tradycji ze współczesnością, interpretowanie i praktyczne ukazanie jej potencjału w teraźniejszości. Od 10 lat zajmuję się między innymi tradycją tworzenia słowiańskich lalek motanek, rozpowszechniłam ją w Polsce, a także ukazałam jej użyteczność w działaniach arteterapeutycznych, pisząc prace dyplomowe w tym zakresie. Od 7 lat prowadzę warsztaty pracy z intencją a także spotkania rozwojowe dla kobiet. Żyje blisko natury, pasjonuję się odczytywaniem symboliki ziemi, żywiołów, roślin, bliska jest mi również praca z baśnią i archetypem.